Zima je ideálne obdobie na zlepšenie suchej pleti

Zatiaľ čo v letnom období sa prirodzene staráme o pleť intenzívnejšie, používame krém s ochranným faktorom, používame menej make-upu, chodievame na čistenie pleti, aby sme pri vode „vyzerali“. V zime to neraz dáme našej pleti „vyžrať“ a ani si neuvedomíme, že práve v zime si vieme spraviť skvelý základ na leto. Práve v tomto období totiž môžeme bez problémov dodať pleti všetky potrebné výživné látky, ktoré počas slnečných dní aplikovať nemôžeme.

„Zima je skutočne náročným obdobím pre pleť. Stenčuje sa prirodzených ochranný film a z pokožky uniká aj viac vlhkosti,“ hovorí MUDr. Marianna Bieliková z kliniky Lasercenter, Nitra. Tvár je v zime vystavená extrémnym teplotným zmenám, účinkom mrazu,  ostrého a chladného vetra. „Preto je nutné pleť oveľa dôslednejšie chrániť pred vonkajšími vplyvmi vhodným výberom prípravku na ošetrovanie pleti. Nutné je všímať si zloženie prípravku a pre aký typ pokožky je určený.  Ak máte citlivú pleť, bude pre vás vhodnejší krém bez obsahu parfumov a konzervačných látok. Mal by byť mastnejší, výživný, s obsahom vitamínov A,D, E ako aj rôznych prírodných látok, ktoré pleť ošetrujú a pomáhajú aj vytvárať ochranný film,“ vysvetľuje lekárka.

Starostlivosť sa začína z vnútra

Starostlivosť o (nielen) suchú pleť sa začína z vnútra. Pleť si vyžaduje dôslednú hydratáciu. „Vysušená pokožka stráca svoju pružnosť, pevnosť a rýchlejšie starne.  Základom teda je dostatočná hydratácia tela, najlepšie prostredníctvom pitia obyčajnej vody, a výber vhodného krému.  Ak toto pre pokožku nestačí, vieme jej pomôcť napríklad s aplikáciou kyseliny hyalurónovej, ktorá okrem estetického efektu má aj výrazný hydratačný účinok, viaže totiž vodu. Pleť je následne krásne hydratovaná a vláčna,“ hovorí MUDr. Bieliková

Ako si teda vybrať vhodný krém na zimu? Základ krému by v žiadnom prípade nemali tvoriť zložky na vodnej báze. Voda v takomto kréme sa totiž správa tak, ako to poznáme v bežnom živote. Pri zmrznutí sa rozťahuje a takéto pôsobenie na pokožku je pri častých prechodoch z vykúreného prostredia do mrazu doslova pohromou. Podľa dermatologičky je vhodné túto tému komunikovať s odborníkom: „Otázka krému je veľmi komplikovaná, pretože všeobecne ideálny krém pre každého človeka neexistuje. Každá pokožka je iná, rôzneho veku a potrieb, preto pre rôzne typy pleti a vekových zložení vyhovuje niečo iné. Ak nie sme si istí správnym výberom krému pre náš typ pokožky, dermatológ Vám s týmto problémom veľmi rád poradí.“

Profesionálna pomoc

Bez ohľadu na výber krému je dôležité, aby sme pleti venovali aj profesionálnu pomoc. Jednou z možností sú ošetrenia kombinujúce čistenie pleti a zároveň pomáha pleť udržiavať zdravú a krásnu. Napríklad ošetrenia typu HydraFacial využívajú špeciálne technológie, ktoré pomocou víru zapracovávajú účinné látky hlboko do pokožky. „Pleť je pri ošetrení napúšťaná glukosamínmi, antioxidantami, peptidmi a kyselinou hyalurónovou. Popri tom sa vykonáva čistenie pleti, odstraňujú sa odumreté bunky a doslova sa “vysávajú” mazové zátky z kožných pórov,“ hovorí MUDr. Bieliková.

Mezoterapia © Lasercenter, Nitra

Jedným z možností ako pleti pomôcť  v zime je aj mezoterapia. „Je to injekčná metóda, ktorá dodáva pleti hydratáciu a výživné látky, podporuje tvorbu elastínu a kolagénuMezoterapia sa môže použiť ako liečebná ale aj ako preventívna metóda. Podľa toho akú metódu klient potrebuje sú viaceré formy mezoterapeutických prípravkov tzv. vitamínový koktail,“ vysvetľuje základný princíp dermatologička. Okrem hydratácie pleti mezoterapia tiež stimuluje novotvorbu kolagénu, čím odstraňuje ochabnutosť kože, zvyšuje jej pevnosť a elasticitu.  Aplikuje sa nielen na tvár, ale aj na  krk, dekolt a ruky, čiže miesta najviac vystavené vonkajším vplyvom prostredia.

Každú procedúru by sme mali konzultovať s odborníkom a rozhodovať sa nie na základe toho, čo je aktuálne trendom na sociálnych sieťach alebo toho, čo pomohlo niekomu inému. „S každou pacientkou je potrebné individuálne konzultovať jej potreby a zároveň možností. Pre väčšinu známych problémov s pleťou totiž už máme niekoľko možností liečby,“ dodáva lekárka. V prípade niektorých laserových ošetrení totiž nie je vhodné, aby sme po ošetrení vystavovali pleť slnečnému žiareniu. Práve z tohto dôvodu je zimné obdobie ideálnym časom na tieto procedúry.

Nezabúdajte na kvalitný spánok

Jeden zo spôsobov ako pomôcť pleti je nám asi najpríjemnejší, hoci ho najčastejšie podceňujeme – spánok. „Počas spánku sa uvoľňuje melatonín (hormón), ktorý povzbudzuje regeneračné procesy pleti. Ak sú poruchy spánku, alebo spíme málo, tvorí sa menej melatonínu. Pleť je potom dehydrovaná, povädnutá, bez jasu, ľahšie sa tvoria vrásky. Pri nedostatočnom a nekvalitnom spánku sa opačne v tele tvorí stresový hormón kortizol, ktorý má tiež vplyv na pleť. Príliš vysoké množstvo kortizolu môže mať za následok tmavé kruhy pod očami, tiež sa oslabnutie kolagénových vláken a  vznik vrások. Doporučujeme preto pre krásnu a oddýchnutú ale hlavne zdravú pleť minimálne 6 hodín kvalitného spánku,“ dodáva MUDr. Marianna Bieliková.

Základné pravidlá pre starostlivosť o pleť v zime

  • Hydratácia z vnútra – pitie dostatočného objemu obyčajnej vody
  • Hydratácia z vonka – krémy na NIE vodnej báze
  • Dostatočný a kvalitný spánok
  • Ranný a večerný rituál – čistenie pleti, aplikácia krémov a vyživovacích sér
  • Profesionálne procedúry po konzultácii s dermatológom

Nezabúdajme, že aj v zime je naša pleť vystavená UV žiareniu, preto nielen na horách ale aj v bežnom živote je vhodné používať krémy s ochranným UV faktorom.

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle