Najpopulárnejšie typy stravovania. Ktoré to sú a čo sa za nimi skrýva?

Túžite po znene životného štýlu, úprave jedálnička, ale neviete, akou cestou sa vydať? Možností je hneď niekoľko. Na trhu dnes existuje množstvo redukčných programov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa prebytočných kíl. Každý má svoje pre a proti a je len na vás, čo vám bude vyhovovať najviac a akou cestou sa vydáte. Niektoré chudnúce programy vyraďujú z jedálnička určité druhy potravín, iné vsádzajú na konzumáciu potravín v určitých časových pásmach. Aké stravovacie plány v tejto dobe hýbu svetom chudnutia a čo vlastne znamenajú?

Dostatok pohybu, zdravý jedálniček, dostatok spánku, redukcia stresu. To sú hlavné cesty k úspešnej redukcii váhy. Už snáď skoro každý z nás to pozná. Ak však prahnete po niečom novom, čo by mohlo vašu motiváciu podporiť, predstavujeme vám štyri cesty, ktorými sa môžete vydať. 

PRERUŠOVANÝ PÔST (intermittent fasting)

Jeden z aktuálne najhorúcejších stravovacích trendov, ktorého korene siahajú ďaleko do histórie. Už v staroveku slúžil prerušovaný pôst ako cesta k uzdraveniu tela. Aktuálne je v hojnej miere využívaný pri redukcii váhy a jeho obľuba stúpa predovšetkým vďaka tomu, že nejde o hladovanie či drastické zníženie kalorického príjmu. Jeho podstatou je konzumácia potravín v určitých časových úsekoch v radoch hodín. Najčastejšou formou prerušovaného pôstu je 16/8, teda 16 hodín sa postíte, pričom v 8 hodinovom okne môžete jesť, na čo máte chuť. Do pôstu sa, samozrejme, započítava aj spánok, takže v praxi to môže znamenať vynechanie raňajok. S pôstom začnete o 19:00 hod. a končíte na poludnie druhého dňa. 

Pohľad výživovej poradkyne

“Vďaka prerušovanému pôstu telo efektívne a rýchlejšie využíva tukové zásoby na energiu, čo je taktiež jeden z hlavných dôvodov, prečo je tento typ stravovania obľúbený. Zároveň zvyšuje hormonálne funkcie, čím urýchľuje funkciu metabolizmu. Počas pôstu klesá hladina inzulínu v krvi, preto môže dochádzať k zvýšeniu hladiny rastového hormónu, čo môže mať za následok jednoduchšie naberanie svalov”, uvádza výživová poradkyňa značky Prodietix, Šárka Hovorková. 

NÍZKOTUČNÁ DIÉTA (low fat)

Nízkotučná diéta je založená z 80 % na príjme sacharidov. Tuky a bielkoviny sú v strave zastúpené len v 20 %, takže potraviny ako vajcia, mäso alebo mliečne výrobky sú v tomto type stravovania veľmi striktne obmedzené. Nízkotučnej diéte vládnu potraviny rastlinného pôvodu, ale aj tie si musíte dôkladne strážiť, pretože extra panenský olivový olej, orechy alebo avokádo obsahujú tuku až príliš. Ide preto o diétu, ktorá je o poznanie menej príjemná ako taká, kde je tuk zastúpený vo väčšom množstve. 

Pohľad výživovej poradkyne

“Z dlhodobého hľadiska je nízkotučná diéta skôr neudržateľná a nie je príliš chutná. Tu plné v tele niekoľko dôležitých funkcií, je nositeľom chuti, pomáha telu absorbovať v tukoch rozpustné vitamíny, ako je vitamín A, D, E a K. Navyše, ak vo väčšej miere zaradíte do jedálnička odtučnené varianty rôznych výrobkov, môže byť tuk nahradený cukrami a škrobmi a chudnutie sa preto môže zastaviť.”

KETÓNOVÁ DIÉTA (proteínová)

Ketónová (proteínová) diéta je veľmi obľúbená pre dostatočný obsah bielkovín a tukov, ktoré vás zasýtia, čím sa vyhnete hladovaniu. Celkový úbytok na váhe býva pri tomto type stravovania pomerne veľký a výsledky sa dostavia niekedy omnoho skôr, ako by ste čakali. Pri keto diéte prechádza telo na náhradný zdroj paliva, ktorým sú tzv. keto látky, ktoré si telo vytvára z vlastných tukových zásob. 

Pohľad výživovej poradkyne

„Ketónová diéta je ideálna pre zdravé osoby bez akýchkoľvek nutričných obmedzení a pri vhodne nastavenom režime je pomerne rýchlou cestou k vysnívanej váhe. Dôležitá je však celková zmena životného štýlu, ktorý je potrebné dodržiavať aj po jej ukončení. Jej hlavnou výhodou je fakt, že na trhu existujú špecializované firmy, ktoré vám vďaka ponuke vhodných potravín uľahčia každodenné stravovanie. Ak si vyberiete túto cestu z bežnej stravy je potrebné striktne si ustrážiť množstvo bielkovín a vyhýbať sa nevhodným tukom. 

NÍZKOSACHARIDOVÁ DIÉTA (low carb)

Základom low carb stravovania, tak ako pri každej diéte, je výber vhodných potravín. Výrazne sú obmedzené tie vysokosacharidové, ktorých absencia je vykompenzovaná dostatkom zdravých tukov a bielkovín. V praxi to znamená, že váš tanier by mal obsahovať predovšetkým mäso, zeleninu, vajíčka či ryby. Medzi nežiadúce potraviny patrí sušené ovocie alebo obilniny. Vyhnúť by ste sa mali aj ryži, cestovinám, sladeným nápojom a medu. Ak máte chuť na ovocie, povolené sú skôr bobuľové druhy s minimom sacharidov. Celkový príjem sacharidov by nemal predstavovať 200 g na deň. 

Pohľad výživovej poradkyne

„Ide o typ stravovania, ktorý môže byť v mnohom prospešný. Naučí vás vyradiť potraviny plné jednoduchých cukrov, ktoré sa môžu podieľať na nadváhe. Dlhodobo však ale nie je vhodné vyraďovať z jedálnička obilniny alebo ovocie. Telu by mohli v budúcnosti chýbať nevyhnutné vitamíny a vláknina“, dodáva Šárka Hovorková.

ZDROJ: Monika Mičúchová, www.prodietix.sk

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle