Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/8/a/8a7d0c67-b3c4-4a31-b87d-61c464593d7e/lavana.sk/web/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/option-types/typography-v2/class-fw-option-type-typography-v2.php on line 148
Ako som začala nový rok - LaVaNa.sk

Ako som začala nový rok

Najviac ma v uplynulom roku trápila myšlienka, že relatívne príliš veľa dostupného času mi bráni vykonávať čokoľvek efektívne. Mám predsa čas popoludní a vlastne aj zajtra a vlastne nič iné tento týždeň nemám, tak stačí ak v piatok. Najkreatívnejšia som bola v hľadaní výhovoriek, prečo niečo nemôžem spraviť teraz, hoci mám čas.

Už ani neviem, či to bolo ešte pred Silvestrom alebo tesne po ňom, ale kúpila som si audioknihu Mít vše hotovo. Keďže sa snažím chodiť na prechádzky a aj často cestujem sama v aute, mám dosť času knihy počúvať a je to v podstate môj virtuálny spolujazdec, ktorý mi niečo rozpráva. Najmä o 5:30 na D1 je na nezaplatenie 🙏

V každom prípade som už vďaka prvým kapitolám v sebe objavila možnosť, ako si upratať myšlienky. Možno neuveríte, ale stačia na to dve krabice, stoh papiera, pero a stikery. A teda ešte jeden mega pomocník, ktorý pribudol od prvej myšlienky na článok do jeho publikácie.

Rozdelenie času na prácu a času na oddych

Od októbra mám dva pracovné úväzky. Jeden je podnikateľský (ktorý vzhľadom na COVID 19 nefunguje tak, ako zvyčajne) a jeden zamestnanecký, kde striedam prácu priamo v kancelárii s prácou doma – teda v kancelárii prvého úväzku. Keďže jednu kanceláriu mám doma, má takmer všetky muchy, ktoré homeoffice prináša. Teda aj vysporiadanie sa s potrebami iných rodinných príslušníkov v „pracovnom čase“.

Veľmi ma prekvapilo, aký režim nastával v kancelárii. Mala som pocit, že som išla efektivitou úplne hore, cítila som sa plná endorfínov a hoci práce bolo naozaj veľa, nemala som potrebu „prokrastinovať“ ani som sa necítila v strese z jej objemu. Tak som začala pátrať, prečo to tak je a odpoveď mi dala svojím spôsobom už spomenutá kniha David Allen – Mít vše hotovo. Jednoducho, keď som prišla do kancelárie, robila som veci, ktoré môžem robiť iba tam a nikde inde. Keďže z kancelárie sa prirodzene ponáhľame domov (u mňa to znamená cca 120 km autom), tak som veci chcela mať rýchlo a dobre spravené, aby som sa k nim nemusela vracať.

Tento režim sa snažím od začiatku roka aplikovať aj v domácej kancelárii. Mám šťastie, že tieto priestory sú naozaj kancelárskeho typu a mám teda priestor, ktorý je na takúto prácu pripravený, určený a nezasahuje (väčšinou) do neho domácnosť. A platí to aj naopak.

Kým pri dochádzaní do iného mesta mám budík nastavený na 4:05, pri práci doma ho nastavujem na 6:15, aby som nemala ultra veľké skoky v nočnom režime. Predsalen, ak deň-dva vstávate o 8:00 a chodíte spať okolo polnoci, potom dva dni vstávania o 4:05 vám úplne rozhodia režim. Preto aj cez víkend vstávam skôr, ale telo priebežne hlási potrebu dorovnávajúceho spánku 🙂

V každom prípade už takýto režim je sám o sebe vyčerpávajúci, nieto keď si máte pamätať, aké povinnosti vás v tej ktorej práci čakajú, aké termíny treba splniť. Preto sa mi páči systém „externej pamäte“ pre moju hlavu.

Externá pamäť pre našu hlavu

V prvom rade musíte nájsť spôsob, ako si zriadiť túto pamäť, tak aby ste jej naplno mohli dôverovať. Moja čerstvá skúsenosť hovorí, že ak sa na ňu v plnej miere spoľahnete (ale nespracujete správne vstupy), potom doručíte niekomu len časť „zásielky“ a svoju cestu musíte zopakovať.

V každom prípade som hlavne pracovné veci upratala zo svojej hlavy do tejto externej pamäte. Minimálne v domácej kancelárii mi začína prevažovať poriadok a prehľad úloh, čo mi umožňuje vychutnať si oddych v čase, kedy by som naozaj mala oddychovať. A keď tento systém začína zlyhávať, tak to cítim už len tým, že večer nedokážem zaspať. Hlava jednoducho pracuje.

Ak z našich myšlienok uložíme na bezpečné miesto povinnosti, ktoré máme splniť, a toto bezpečné miesto máme v správny čas na očiach a úlohy do neho zadané aj naozaj plníme, potom sme externú pamäť nastavili správne a nestane sa nám, že na niečo zabudneme. Rovnako tak pomerne rýchlo zistíte, že sa vám zapísané úlohy nejako „stratili“ z hlavy.

Ďalším pre mňa prekvapivým zistením je, že systém externej pamäte sa snažím už zakomponovať aj do domácich povinností. Skrátka nechcem myslieť v práci na to, čo mám spraviť doma 🙂

Keď máte čas na oddych, oddychujte plnohodnotne

Čo všetko, a nie je toho málo, potrebujete spraviť, aby bol systém funkčný, zistíte v knihe. Odmenou vám však bude plnohodnotný oddych v čase, kedy máte oddychovať. Toto som ja v minulosti nedokázala, preto môj oddych trval niekedy príliš dlhý čas a ani po ňom som nebola oddýchnutá. Skôr ešte viac unavená a vyčerpaná, pretože mi stále hlavou išli povinnosti, ktoré mám spraviť a výčitky svedomia, že ich neplním.

Na záver jedno upozornenie, ktoré nájdete aj v samotnej knihe. Keď zvýšite svoju vlastnú výkonnosť a zistíte, že sa na seba môžete spoľahnúť, prirodzene začnete klásť na seba vyššie a ťažšie požiadavky ako doteraz. Rovnako to platí aj v prípade, že si túto zmenu všimne vaše okolie.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle