Kariérny potenciál. Zlatý grál vytúženej práce

Totálne som prepadla rôznym motivačným knihám, ktoré je možné stiahnuť ako audioknihu a vypočuť si ich počas cesty autom. To už asi viete, ak teda na mojej stránke nie ste po prvýkrát. Dnes som si uvedomila, že posledné mesiace uvažujem absolútne nesprávne o tom, ako sa z tejto covidovo-pandemicko-chaoticko-uzavretej situácie dostať von.

Veľká časť mojej práce sa viaže ku kultúrnemu sektoru. Tam sa cítim profesne najbezpečnejšie. Prostredie je dynamické, som pri tom, keď vznikajú hity, konajú sa výnimočné koncerty, žiaden deň nie je úplne rovnaký. Hoci pripúšťam, že práve vo veciach, ktoré ma na tejto práci až tak nebavia, je určitý druh stereotypu. Ten býva občas demotivačný, ale darí sa mi ho prekonať. Aj vďaka kariérnemu potenciálu. Tomu, ktorý som si až tak veľmi neuvedomovala.

Nepodceňujte zručnosti, ktoré máte

Ak by som mala zhrnúť dnes vypočuté, kariérny potenciál je niečo, čo získavame svojou prácou. Sú to zručnosti, ktoré sa neobjavia zo dňa na deň, ale sú súčasťou toho, čo aktívne vykonávame, prípadne toho, čo sa učíme. A to, čo vieme (a pre mňa to znamená aj čiastočne to, že to automaticky vykonávame), je náš kariérny potenciál.

V mladosti som si nevedela predstaviť smerovanie, ktorým by som sa mala uberať. Vedela som dobre počúvať, rada som veľa rozprávala a filozofovala. Bavili ma humanitné vedy. Ale zároveň som bola veľmi dobrá v logickom uvažovaní, programovaní, práci s počítačmi, bavia ma technické práce. Napokon som si z troch vysokých škôl, na ktoré som sa dostala, vybrala masmediálnu komunikáciu, lebo napriek všetkému, práve práca s ľuďmi a rozprávanie sa o nich a s nimi je to, čo ma asi baví najviac.

Popri vysokej škole som začala pracovať v lokálnom rádiu, kde som svoje čerstvo nadobudnuté vedomosti, výrečnosť (hoci zo začiatku v mimoriadne rýchlej kandencii 🙂 ) a trochu talentu na obchod vedela celkom dobre zúžitkovať. Zároveň som sa rozvíjala v technologických znalostiach. Naučila som sa „počuť“ zvuk na úrovni basy – stredy – výšky, ako pridať „cinkačky“ do finálneho výstupu, ako zapojiť všetko potrebné na vysielanie. A mnoho mnoho ďalšieho.

Ak sa spätne pozriem na to, čo všetko som sa od toho času naučila a kam ma nasmerovala moja práca, tak ma celkom baví zistenie, že vždy som sa snažila spojiť tri moje kľúčové vlastnosti. Záľubu v rozprávaní príbehov a skúseností, technologické zručnosti a znalosti a lenivosť, vďaka ktorej jedno využívam v prospech druhého. To je môj kariérny potenciál.

Unikátna kombinácia týchto vlastností je pre mňa akýmsi jednorožcom na pracovnom (a obchodnom) trhu, ktorú si nie vždy naplno uvedomujem.

Každý je výnimočný

Za nadpisom tejto časti si plne stojím. Každý máme unikátne vlastnosti a zručnosti, ktoré môžeme rozvíjať a môžu sa pre nás stať rozhodujúcim kariérnym potenciálom na trhu. V jednej zo záverečných kapitol knihy Cala Newporta – Tak dobrí, že vás neprehliadnu si vypočujete prirovnanie ku kravám. Hnedú kravu si nikto moc nevšíma, je ich strašne veľa. Fialovú si nielen všimnete, ale poviete o nej aj ďalším. Ak si uvedomíme svoju „fialovú farbu“ a dáme ju najavo, nebudeme sa skrývať pod hnedým kabátom priemernosti, potom tento „game changer“ môže úplne zmeniť naš pohľad na to, čo môžeme v kariére dosiahnuť.

Nerobme si však zbytočné ilúzie, že stačí, aby sme si túto našu výnimočnosť uvedomili a dali ju najavo. Ešte potrebujeme nájsť niekoho, kto ju bude vedieť adekvátne oceniť a vedieť z nej ťažiť.

Opäť sa trochu odvolám na už spomínanú knihu. V našej jedinečnosti je potrebné aj dosiahnuť majstrovstvo. Nezaspať na vavrínoch a nemyslieť si, že všetko sa skončilo tým, že vieme, koľko je druhá odmocnina z deviatich. Alebo ako sa píše článok na blog. Je vhodné si uvedomiť, že k podobnému poznaniu dospelo určite viac ľudí, ako sme my sami. Iba neustále sa zlepšovanie je cestou k neustálemu napredovaniu. Je to ako keby ste stále varili tú geniálnu zemiakovú kašu, ktorú má vaša rodina a blízke okolia tak rada. Je super, je skvelá, ale je stále „rovnaká“. Nechcete upadnúť do stereotypu. Nechcete jesť stále to isté. Väčšina z nás chce občas vyskúšať aj niečo nové. Nebojte sa nových surovín.

Nesnažte sa uspieť tam, kde je vysoká konkurencia

Toto je pravidlo známe skôr z podnikateľského prostredia. Ak si za svoj cieľový trh zvolíte miesto, kde je široká a bohatá konkurencia, je vysoká pravdepodobnosť, že uspejete len s vypätím všetkých síl. Tu sa znižuje pravdepodobnosť „fialovej farby“, teda pokiaľ neprídete s niečím naozaj výnimočným a prelomovým na trhu. A buďme k sebe úprimní, toto je naozaj v kategórií jednorožec, nie fialová krava (tú sme už v podstate všetci videli v reklame na čokoládu).

Pre svoj kariérny potenciál hľadajte miesto, kde ho naozaj využijete. Alebo ho prispôsobte tomu, čo na trhu momentálne chýba, alebo čo získava dominanciu.

Moja fialová krava

No dobre, mám ich viac ako jednu. Prezentujem vždy tú aktuálnu, ktorá ma najviac baví alebo tú, ktorá mi v danom období môže priniesť relevantný zdroj príjmov. Orientujem sa podľa toho, čo odo mňa očakáva trh, prípadne kde vidím miesto na jej umiestnenie.

Neraz to pre mňa znamená dodatočné investície. Napríklad v týchto dňoch sa vraciam k priamym prenosom na internete. Zdá sa to ako prehistorická doba, kedy som spúšťala projekt priamych prenosov pre najväčší športový zväz na Slovensku. O tom, ako sa s nízkymi nákladmi dá streamovať zápas, som prednášala na medzinárodnom fóre, vzdelávala som kluby v najvyššej súťaži. Otvárala som im možnosti. Keď som zo zväzu odchádzala, v priebehu 6 mesiacov som sa takouto technikou vybavila aj ja osobne. V práci pre kultúrny segment som využívala techniku na prípravu a nahrávanie generických rozhovorov, sem-tam som streamovala konferencie.

Dnes s odstupom piatich rokov som v období, kedy techniku „upgradujem“, rozširujem a pripravujem na spustenie ľahko dostupných priamych prenosov pre športové zväzy a kluby na Slovensku. Uvidíme, či táto fialová krava v čase totálneho kŕča kultúry nadojí dosť mlieka, aby som sa mohla plnohodnotne vrátiť k tomu, čo naozaj milujem. Verím, že áno.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle