Andy Winson: „Nekarhajte dieťa za známky na vysvedčení. Zamerajte sa na proces, ktorý k nim viedol.“
Keď upratovanie trvá pridlho
Každá žena má svoj vlastný systém upratovania a udržiavania poriadku v domácnosti. Ja mám rada, keď je upratané a nemám rada, keď musím upratovať. Hm, to by dávalo logiku, ak by som mala niekoho, kto uprace namiesto mňa. A to zatiaľ nemám.
Na upratovanie na tzv. kompletku mám vyhradenú už z mladosti sobotu. Snažím sa predpoludním poupratovať, potom obed, a potom zaslúžený relax a oddych (alebo iné domáce práce napríklad na záhrade). Zvyčajne to zvládnem za 2,5 hodiny (4-izbový byt) alebo 3 hodiny (teraz v rámci prenajatého poschodia v rodinnom dome a ďalších spoločných priestorov).
Čas na zmenu
Som lenivá. Moja lenivosť sa prejavuje v tom, že chcem mať povinnosti čo najrýchlejšie za sebou, aby som sa mohla venovať sladkému ničnerobeniu. Výstražným signálom je pre mňa dĺžka upratovania v sobotu. Ak sa čas zdvojnásobí alebo predĺži ešte viac, tak je čas na reorganizáciu domácnosti a vecí v nej.
Jedna z mojich pamätných príhod sa viaže na dve soboty, počas ktorých mi upratovanie bytu trvalo osem (8!!!) hodín. To je normálne jeden extra pracovný deň a ja naozaj nechcem mať pocit, že musím stále upratovať. Počas druhej soboty som si uvedomila, koľko vecí prekladám z miesta na miesto a potom späť len preto, aby som mohla poupratovať. Že usporiadanie vecí v kuchyni predpokladá, že najskôr musím vybrať veci v skrinke, aby som mohla odložiť tlakový hrniec na jeho miesto a potom všetko poukladať opäť na späť.
Čo ale s tým môžeme spraviť?
Ergonomické usporiadanie domácnosti
Toto je asi iba môj terminus technicus. Skrátka veci, ktoré dennodenne potrebujeme, musia byť kedykoľvek ľahko dostupné a kedykoľvek ľahko uložiteľné naspäť. Skrátka, ak hubku na riad používame každý deň, tak je jej prirodzené miesto v blízkosti umyvadla. Ak niečo potrebujeme raz za týždeň, platí plus mínus rovnaké pravidlo ako v prípade každodenných potrieb.
A teraz pôjdem od konca – ak niečo (napríklad vianočný stromček alebo ozdoby) potrebujem len raz za rok, tak ich odložím na miesto, ktoré nie je nevyhnutné upratovať pravidelne a kde nebudú brániť každodenným a týždenným potrebnám. Ako ideálne miesto sa pre tieto účely pre mňa ukázal úložný priestor v posteli. V jednej časti náhradné paplóny a vankúše, v druhej vianočná / sezónna výbava.
Mám rovnako tak špeciálny postup pre veci, ktoré si nepamätám, že som použila v priebehu posledných 2-3 rokov. Tie uložím na viditeľné miesto a dám im ešte 6 mesiacov. Ak ich ani v tomto prípade nepoužijem, tak ich darujem alebo vyhodím. Verte, že zberný dvor je môj veľký kamarát.
Špecifickou kategóriou sú pre mňa „zberateľské“ veci typu knihy. Kedysi som knihu po zakúpení (v ideálnom prípade) prečítala, odložila do knižnice a vysávala z nej prach. Veľa z nich síce neprešlo tou prvou podstatnou fázou. Ďalšie dve fázy však zvládli s gráciou knihám vlastnou. Dnes k tomu pristupujem inak. Vyťahujem knihy z knižnice, prečítam a posuniem ďalej. Do knižnice alebo známym. V knižnici mi ostávajú knihy, ku ktorým sa rada vraciam a pripomínam si ich.
Veci nám majú slúžiť, nie my veciam
Som veľký fanúšik primeraného minimalizmu. Ako žena si neviem predstaviť, že by som mala mať len tri páry lodičiek alebo len pár univerzálnych kabeliek. Ale nemám toľko priestoru, aby som si mohla dovoliť zaplniť jednu miestnosť iba topánkami a kabelkami 🙂
Keď sa starostlivosťou (upratovanie, čistenie, údržba, nakupovanie, darovanie, vyhadzovanie … ) o veci zaoberáte viac ako životom samým, potom je čas na zmenu. Nie každý ju vie spraviť radikálne a bez toho, aby následne išiel dokúpiť doslova takmer všetko, čo pred týždňom vyhodil, ale postupné kroky sa dajú zvládnuť.
Najjednoduchšie je využiť aktuálny prechod na zimné počasie. Skúste tento rok – skontrolovať všetko letné oblečenie, ktoré na zimu odložíte z každodenného dosahu. Skontrolujte ho v rovine – je čisté? Drží tvar? Sedí mi? Koľko kusov tohto typu oblečenia mám a koľko som ich vynosila teraz v lete? Netreba prišiť gombík alebo zips? Podarilo sa odstrániť fľak? Po takomto procese vám ostane len pekné oblečenie, ktoré vám sedí a na ktoré sa tešíte na ďalší rok. Pekne ho uložte, zabaľte, pridajte vôňu / odstraňovač vlhkosti a odložte na zimný spánok. Keď budete potom v lete otvárať túto, dajme tomu, krabicu s oblečením, tak z nej budete mať radosť.