Prečítané: Odvaha nebyť obľúbený

 Prečítané: Odvaha nebyť obľúbený

Ilustračný obrázok: Čítanie knihy

Som filozof. Už dávno. Hoci rovina bifľovania sa faktov o jednotlivých teóriách na škole môj záujem o pochopenie jednotlivých myšlienok sa posunula o pár rokov neskôr, dostala som sa k nej.

Dnes prirodzene inklinujem k novodobým filozofom, ktorí inšpiráciu a pochopenie našli skôr ako ja 🙂

Kniha Odvaha nebyť obľúbený ma v prvom momente zaujala svojím názvom. Krúžila som okolo nej v kníhkupectvách niekoľkokrát, kým nastal samotný moment kúpy. A potom si ma pritiahla ako sladký koláč na stole pritiahne muchu či včelu. A odmena je naozaj sladká.

Ičiró Kišimi a Fumitake Koga prostredníctvom rozhovoru filozofa, učiteľa so žiakom mi na jednej strane utvrdili myšlienku, že môžem byť šťastná kedykoľvek sa preto rozhodnem a zároveň vrhli tieň pochybnosti na snahu o uznanie a obľúbenosť u druhých ľudí. Napriek snahe ju totiž o všetkých nikdy nedosiahneme. To ale nie je dôvod na pocit zlyhania alebo menejcennosti. Podľa autorov je to iba fragment života. A ak sa zameriame iba na jeden fragment, nedosiahneme život v harmónii.

Odvaha nebyť dokonalý je náročná kniha, ktorá má potenciál zmeniť váš pohľad na svet. Je možné, že keby som ju mala v rukách pred 10 rokmi, tak by som ju nepochopila a nepriniesla by mi do života to, čo mi prináša dnes. 

Zaujímavý rozhovor som čítala počas čakania v aute. Vždy v skorých ranných hodinách, na mieste, kde nebol telefónny a teda ani internetový signál. Tu aj píšem tento text. Z času a priestoru, kde na prvý pohľad nemôže byť nič prospešné, som zrazu vytvorila miesto, kde sa cítim prospešná. Bytím – som tu pre niekoho, kto sa sám nevie dopraviť na toto miesto, som tu pre seba a tento čas využívam na svoje vzdelávanie. Pretože význam jednotlivým momentom dávame iba my. Bytím a žitím tu a teraz.

Minulosť nezmeníme a budúcnosť? Poznáte ten vtip. Keď chcete rozosmiať Boha, povedzte mu svoje plány do budúcnosti. To na čom naozaj záleží je tu a teraz a záleží na tom preto, lebo tomu dáme význam. Budem ešte trochu odvážnejšia. Knihu vám odporučím. Ak nájdete odvahu a rozhodnete sa byť šťastnými a skutočne slobodnými. Nech vám vaša hviezda prospešnosti vždy osvetlí cestu 😉