Prečítané: Jeden musí z kola von

 Prečítané: Jeden musí z kola von

Jeden musí z kola von © 2020 lavana.sk

Vždy máme možnosť voľby. Keď sme však prinútení si vybrať z dvoch možností, ktoré sú proti nášmu prirodzenému inštinktu, potom to nemôže dopadnúť dobre. V knihe Jeden musí z kola von, ktorá v čase svojho vydania patrila k bestsellerom, pátra vyšetrovateľka Helen Graceová po sériovom vrahovi, ktorý nevraždí priamo.

Jeden musí z kola von je autorská prvotina anglického spisovateľa M. J. Arlidga, v ktorej zároveň predstavil svoju hlavnú hrdinku, už spomínanú vyšetrovateľku Helen Graceovú. Ak si získa vašu pozornosť, potom by ste mali vedieť, že vo vydavateľstve Ikar vyšlo už osem kníh z tejto série.

Zápletka

V angličtine je krásny výraz „twisted-mind“, ktorý pomerne presne vystihuje tajomného vraha, ktorý sa v knihe objavuje. Žena, vrah, ktorá by za bežných okolností nemala šancu premôcť dvoch mužov, nieto ich ešte niekam odniesť a uzatvoriť. Jej obete na prvý pohľad nemajú nič spoločné a predsa by mali mať nejaký súvis. Žena, policajtka, navonok nekompromisná profesionálka, ktorá akoby nežila pre nič iné ako pre prácu.

Spolu s vyšetrovateľkou budete takmer celú knihu uvažovať, kto a prečo takto systematicky vyberá obete a dáva im možnosť – zabi alebo buď zabitý. Ani jeden z dvojice však neodchádza bez straty. Preživší musí bojovať s vlastným svedomím.

V knihe je cítiť, že autor pracuje dlhé roky v televíznom priemysle. Veľmi umne narába s napätím a ak hľadáte indície, ktoré vás nasmerujú k celkovému výsledku, nedočkáte sa ich tak ľahko. Ani spätne neviem, či nejaké vôbec poskytol, pretože kým neprišlo k vyvrcholeniu príbehu, tak som vôbec netušila, kto by mohol byť vrahyňou. A dosť dlho som bola presvedčená, že je to niekto úplne iný.

Pre koho je kniha určená?

Jednoznačne pre fanúšikov detektívok a kriminálnych seriálov. Netvrdím, že som sa od nej nevedela odtrhnúť, ale pár príjemných večerov a šup ho tam, kniha prečítaná.