Michaela Zamari – Šéf môjho šéfa a Šéfom môjmu šéfovi

 Michaela Zamari – Šéf môjho šéfa a Šéfom môjmu šéfovi

Michaela Zamari: Šéf môjho šéfa a Šéfom môjmu šéfovi © 2020 lavana.sk

Prvá kniha slovenskej autorky Michaely Zamari sa ku mne dostala zaujímavou cestou. Zvyknem veľa čítať, a keďže je môj výber kníh pomerne jednotvárny, tak využívam možnosť posúvania kníh ďalej. Jedna z mojich najlepších kamarátiek mi knihu Šéf môjho šéfa posunula s tým, že ona ju už prečítala. Je pravda, že niekoľko mesiacov „rochnila“ na kope s ostatnými knihami, kým som sa k nej dostala.

Približne pred dvoma týždňami som knihu Šéf môjho šéfa doslova zhltla aj s navijakom. Trvalo mi to približne jeden a pol dňa, kým som sa dostala na koniec tejto knihy a nevedela som sa dočkať pokračovania. Jednoznačne je to romantický román, ktorý má trochu štipľavosti v erotike a trochu čierneho korenia v tajomnosti hlavnej mužskej postavy Tomasa Leroya.

Ako to už v romantickej literatúre býva, hlavná hrdinka je trochu naivná, no zároveň má veľmi veľa atribútov ženy v kategórii „toto by som chcela zažiť na vlastnej koži, ale nemám na to odvahu, príležitosť, gule“… Nela má vo svojej minulosti veľa boliestok, ktoré sú v prvom diely viac či menej predstavené, k detailom niektorých sa však čitateľka či čitateľ dostane až v druhom, diele.

Michaela Zamari je samovydavateľka. Na slovenskom knižnom trhu je to často jediná cesta, ako dostať svoje dielo medzi čitateľov. Stále väčšina z nich si ide po tzv. hard copy vydaniach, teda „pravej“ knihe a elektronický formát na svoj najväčší boom ešte čaká. Z pozície ženy, ktorá utiera prach na poličkách s knihami, elektronický formát plne podporujem, keďže nemusím potom riešiť, čo s knihou ako takou ďalej. Dnes sa snažím posunúť knihu ďalšiemu čitateľovi.

Samovydávanie má v prípade románov rozdelených na viac dielov jednu zradnú vec. V prvej časti sa autorka alebo autor často ukáže v tom najlepšom svetle. Zápletky sú dokonale premyslené, čitateľ je vtiahnutý do deja, na diele nie je cítiť žiaden tlak. V prípade, že ako samovydavateľ idete do knihy na pokračovanie, odporúčam, aby ste prvú knihu dávali von až v čase, kedy máte pripravené aj jej pokračovanie.

Veľmi fandím Miške ako autorke a som zvedavá na ďalšie jej knihy, ktoré má už vydané, no v prípade pokračovania príbehu Nely a Tomasa som ostala trochu sklamaná. Názov knihy „Šéfom môjmu šéfovi“ ma v konečnom dôsledku veľmi zmiatol. Slovná hračka s názvom sa po prečítaní knihy stala nedomyslenou súčasťou. Ak tento názov autorka zamýšľala v rovine „šéfka srdca svojmu šéfovi“, potom v poriadku. V každom prípade zápletky prvej časti knihy mohli viesť aj k inému scenáru.

V knihe Šéfom môjmu šéfovi sa síce vracia čiastočne k spoločnosti Predictors, pre ktorú Nela pracuje a Tomas je externý konzultant? Spolumajiteľ? No jej postavenie už nie je dominantné a dej sa točí okrem Nely a Tomasa aj okolo ich priateľov. Tu som narazila na zaujímavý konflikt 🙂 Počas takmer celej knihy sa spomína divný vzťah plný rozchádzania sa a schádzania sa Liany a Mareka, ktorý ostatným z partie už lezie pekne na nervy a, hups, Nela s Tomasom robia viac-menej to isté.

Šéfom môjmu šéfovi som stiahla za dva dni. Viem, že je vydané aj voľné pokračovanie príbehu, tzv. spin-off práve o Liane a jej vzťahu a sama som zvedavá, ako sa tento dej bude rozvíjať ďalej. Verím, že Michaela Zamari má čo povedať slovenskej čiateľke romantickej literatúry a určite si nájde svoje publikum.

Hoci prvý diel jednoznačne prekonal prvotné očakávania, kým som sa dostala k druhému a následne ho prečítala, moje vnútorné očakávania neskutočne rástli. S odstupom pár hodín po prečítaní si myslím, že je to typ románu na pokračovanie, ktorý by ste mali mať od začiatku celý, pretože čakanie na ďalší diel môže trochu pokaziť celkový zážitok. Ak vás teda kniha zaujala, nájdite si autorku na Instagrame a knižku si objednajte.