(Ne)Prečítané: J. K. Rowlingová – Ikabog

 (Ne)Prečítané: J. K. Rowlingová – Ikabog

Kniha Ikabog © 2020, Ikar

Dnes začínam svoju recenziu tým, že som sa začítala a netrpezlivo čakám na ďalšiu kapitolu. Pri prvých knihách J. K. Rowlingovej som mala veľkú výhodu v znalosti anglického jazyka a skvelej spolužiačke Sue (Zuzke), ktorá bola zárukou, že najnovšia „potterovka“ bude k dispozícii veľmi skoro po vydaní. Keď sa spätne zamyslím, tak ani neviem, či som Pottera čítala v slovenčine. Skôr nie.

Od tejto svetovo známej rozprávky už ubehol nejaký ten piatok a medzičasom Rowlingová vydala aj iné knihy a aj pod inými menami. Teraz „oprášila“ príbeh, ktorý bol určený len pre jej deti a za seba poviem, že dobre spravila. Prvé kapitoly (v slovenčine) môžete čítať už dnes na stránke www.ikabogpribeh.sk. Keďže každý deň pribudne jedna kapitola, tak najbližších ešte viac ako 50 dní sa môžete každý večer (popoludnie) začítať do príbehu o idylickej (?) krajine. Knižné vydanie príbehu o Ikabogovi budú ilustrovať slovenské deti do 13 rokov. Celý postup je uvedený na stránke príbehu a určite je to skvelý spôsob ako sa stať súčasťou príbehu.

Nezvyknem veľa hovoriť o deji príbehu (teraz vlastne ani nemám ešte moc čo prezradiť), navnadím len svojím pocitom. V rozprávkach vždy víťazí dobro nad zlom a rozprávky sú vhodné aj pre dospelých. Ikabog už v prvých kapitolách ukazuje, že ani „ideálna krajina“ nie je ideálna krajina a žijú v nej lepší aj horší ľudia. Ugo Udatný, Hanka Hrdličková, Bert Bodrý a ďalšie postavy deň za dňom vznikajú a dotvárajú obraz o krajine. Príbeh je určený na rozprávanie, preto nečakajte veľa dialógov. A ak ste fanúšikmi fantasy a rozprávok, toto jej presne ten príbeh, ktorý si budete rozprávať večer. Či sa budete báť? Možno áno, no to, či je Ikabog skutočný sa dozvieme až v najbližších dňoch.

Skúsim tentokrát nepredbiehať napätie a počkám si na každú jednu kapitolu a vytvorím si zvyk – čítať každý deň aspoň jednu kapitolu knihy. Hm… vlastne tento zvyk nepotrebujem, čítam zvyčajne jednu až dve celé knihy za týždeň 🙂 A ako ste na tom vy?

Z oficiálnych informácií

Rowlingovú preslávila séria o Harry Potterovi a hoci po jeho ukončení povedala, že už sa do sveta fantázie nevráti, našťastie svoj sľub nesplnila. J. K. Rowlingová písala síce detektívky pre dospelých pod pseudonymom, ale teraz konečne prichádza s novým príbehom pre deti, ktorý však nadchne aj dospelých. Volá sa Ikabog.

O čom je Ikabog?

Je to príbeh z kráľovstva Blahobytia, ktorého väčšina územia prosperuje a žije sa tam príjemne. Napríklad hlavné mesto je preslávené fantastickými zákuskami, iné mestá sa špecializujú na ďalšie všakovaké dobroty. Jednoducho, krajina Blahobytia, ktorej vládne kráľ Ugo Udatný, oplýva blahom, kopami zlata a množstvom dobrého toľko. 

Na severe kráľovstva je však kraj nazývaný Mokrade, ktorý je veľmi chudobný. Ľudia tam vedú drsný život, tráva je tam zosušená, rastú tam nechutné huby a chovajú tam ovce. No a v týchto pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradiach žije údajne obludný Ikabog. Ten požiera ovce, deti a občas aj zatúlaných dospelých…

Každý obyvateľ Blahobytie vie, že Ikabog je len legenda, ktorou sa strašili neposlušné deti…
Ale je to naozaj len legenda? 
„Ako sme už pri J.K.Rowlingovej zvyknutí, aj v tomto príbehu zohrajú dôležitú úlohu deti. V tomto prípade je to Hanka a Bert. Text opäť prekladala Oľga Kráľovičová, ktorá prekladala od 3.dielu aj Harryho Pottera. A odviedla vynikajúcu prácu. Doslova sa pohrala so všetkými názvami, menami, ktoré nádherne poslovenčila,“ približuje knižný skaut Roman Brandtner pre podcast Knižný kompas.

Príbeh na dobrú noc

Príbeh príšery Ikabog vytvorila už pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy ho čítala svojím deťom na dobrú noc, ale potom ho vložila do zásuvky a akoby naň zabudla. Tento rok však prišla pandémia koronavírusu a ona chcela deťom spríjemniť čas doma. Chcela ich potešiť.
A tak oprášila svoj starý príbeh, upravila ho, vylepšila a vznikol Ikabog v súčasnej verzii.
Postupne teraz vychádza online, každý deň jedna kapitola na www.ikabogpribeh.sk
Neskôr v decembri vyjde ako klasická kniha, všetkých vyše 60 kapitol a pozor! s ilustráciami slovenských detí.

Kreatívna súťaž pre deti

Všetky deti tak dostanú nový príbeh od autorky fenomenálneho Harryho Pottera, ale navyše môžu tento príbeh aj samé ilustrovať. Áno, na spomínanej stránke IkabogPribeh.sk sa môžu deti do 13 rokov zapojiť do súťaže, nakresliť k niektorej kapitole obrázok a poslať ho do vydavateľstva Ikar, ktoré pripravilo tento projekt a vydáva aj knihu Ikabog.

Ku každej kapitole vždy dostanú návrhy, čo kresliť – kráľ Ugo Udatný, Mapa Blahobytie, obrázky jedla ako zákusky, syry či víno, alebo Bert Bodrý a Hanka Hrdličková. Porota potom bude vyberať tie najzaujímavejšie a najoriginálnejšie ilustrácie, ktoré sa dostanú do knižnej verzie príbehu. Celkovo 34 detí, pričom každý jeden výherca, ktorého obrázok porota vyberie, získa pre svoju triedu v škole knihy v celkovej hodnote 300 eur. 

Tak si to predstavte: vaše meno v knihe od slávnej J.K.Rowlingovej! A ešte jedna milá správa. Rowlingová venuje celý svoj honorár z predaja knižky Ikabog na dobročinné účely, konkrétne na projekty určené na pomoc skupinám najviac postihnutých pandémiou koronavírusu v Spojenom kráľovstve a aj vo svete.

ZDROJ: Milan Buno, Ikar