Vyhlásili nominantky 14. ročníka ankety Slovenka roka

Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom odštartoval dnes predstavením nominantiek, už štrnásty ročník čitateľskej ankety SLOVENKA ROKA. Ktoré úspešné Slovenky získajú ocenenie v jednotlivých kategóriách sa dozvieme 3. júna 2022 počas slávnostného galavečera v historickej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose RTVS na Jednotke.

Tento rok vybrala nominačná komisia 28 úspešných Sloveniek, ktoré sú nominované v deviatich kategóriách: Biznis a manažmentUmenie a kultúraMédiá a komunikáciaVeda a výskumVzdelávaniePodpora mladých talentov,ZdravotníctvoŠport Charita a Sociálna práca. Okrem toho udelí nominačná komisia aj tento rok titul Absolútna Slovenka roka Mimoriadne ocenenie za celoživotný prínos pre Slovensko.

O tom, kto získa prestížne ocenenie v jednotlivých kategóriách, rozhodnú čitatelia týždenníka Slovenka spoločne s divákmi a poslucháčmi RTVS formou SMS hlasovania, kupónov a prostredníctvom internetového hlasovania na stránkach www.slovenkaroka.sk. Hlasovanie odštartuje 28. januára a ukončí sa 1. júna 2022.

Mená víťaziek sa dozvieme 3. júna 2022 počas slávnostného galavečera, ktorý sa uskutoční v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave a v priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke. Finálový večer bude patriť nielen nominovaným úspešným Slovenkám, ale aj bohatému kultúrnemu programu.

Ocenené Slovenky roka získajú bronzovú sochu od sochárky Jany Brisudovej, striebornú medailu od Českej mincovne SK so svojim menom a exkluzívny šperk – brošňu od šperkára Mareka Husovského a jeho značky Siloe jewelry design, ktorý vytvoril dar pre pápeža Františka počas jeho návštevy Slovenska a je aj zaradený v prestížnej knihe ArtistarJewels.

Záštitu nad týmto ročníkom ankety prevzala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Ing. arch. Zuzana Aufrichtová, adeptky na ocenenie vyberala nominačná komisia v zložení: Ing. Vladimír Bakeš, PhD., generálny riaditeľ a predsedapredstavenstva Kooperativa poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group, Mgr. Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS, RNDr. Tomislav Jurik, Csc., konateľ spoločnosti Zdravý život, s.r.o., Andrea Gontkovičová, predsedkyňa predstavenstva spoločnosti Philip Morris ČR a generálna riaditeľka pre Českú, Slovenskú republiku a Maďarsko, Matej Drlička, generálny riaditeľ Slovenského národného divadla, Ing. Vladislav STANKO, MBA, LL.M., majiteľ European Institute of business and public education, s.r.o., Mgr. Mária Miková, šéfredaktorka týždenníka Slovenka, Dr. h. c. Prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD., prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave, Prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc., prorektor Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Ing. Tatiana Nátna, prezidentka TOP centra podnikateliek Slovenska, Ing. Mikuláš Milko, generálny riaditeľ CK Hydrotour, Ing. Vladimír Grežo, predseda predstavenstva Bratislava Tourist Board a Doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD., MPH., prednostka Anatomického ústavu.

BIZNIS A MANAŽMENT

EVA JURKOVIČOVÁ, finančná riaditeľka a konateľka spoločností Schaeffler Skalica, Schaeffler Kysuce a Schaeffler Slovensko – slovenských dcér nemeckého dodávateľa pre automotive segment a priemysel, s ročným obratom 1,1 mld. eur, ktorý v krajine zamestnáva takmer osemtisíc ľudí. Od roku 2016 je poverená výkonom funkcie finančnej riaditeľky aj v dvoch českých spoločnostiach Schaeffler.

Ing. NADEŽDA DEMETEROVÁ, konateľka a spolumajiteľka spoločnosti konzervárne RISO-R, s.r.o. Rimavská Sobota. V situácii, keď podniku hrozil zánik, sa s manželom a synmi rozhodli 120 ročnú tradíciu výroby, ako aj pracovné miesta, zachovať. V súčasnosti sa spoločnosť zaoberá tzv. tradičnou výrobou džemov, ovocných nátierok a lekvárov so zreteľom na vysokú kvalitu výrobkov.

Ing. KATARÍNA VENGOVÁ, manažérka firmy Vinohradníctvo PAVELKA A SYN. Láska k vinohradom ju viedla k práci v rodinnej vinárskej firme piatej generácie. Na jej podnet vzniklo výnimočné víno pre ženy s názvom ONA a následne aj ON, ktoré sa tešia úspechu.

VIERA KUBAŠOVÁ, CFO a členka predstavenstva Kooperativa poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group. Spoločnosť je dlhodobým lídrom na trhu v oblasti životného poistenia a poistenia motorových vozidiel. Viera Kubašová má na starosti financie, investície, oblasť Solvency II a riadenie rizík, ako aj prevádzku a správu poistných zmlúv.

UMENIE A KULTÚRA

NINA POLÁKOVÁ, umelecká riaditeľka Baletu SND. Už počas štúdia stvárňovala hlavné postavy v baletoch na domácej prvej scéne, neskôr pokračovala na poste primabaleríny Viedenského štátneho baletu. Cenné skúsenosti a kontakty by rada využila na motiváciu tanečníkov, zatraktívnenie repertoáru a zvýšenie prestíže slovenského súboru v domácom i medzinárodnom kontexte.

JANA BODNÁROVÁ, spisovateľka, poetka, kunsthistorička. Je autorkou 40 kníh pre deti aj dospelých, tiež mnohých rozhlasových, divadelných hier a dvoch televíznych scenárov. Za svoju tvorbu získala viacero ocenení a jej diela boli preložené do viacerých európskych jazykov, do čínštiny i arabčiny. Minulý rok vyšli dve jej detské knihy v Brazílii. 

KATARÍNA KNECHTOVÁ, speváčka, klaviristka, gitaristka, skladateľka a textárka. Patrí k najpopulárnejším stáliciam slovenskej hudobnej scény, je autorkou viacerých známych hitov, vydala niekoľko albumov a je držiteľkou mnohých hudobných ocenení.

MÉDIÁ A KOMUNIKÁCIA

ANETA PARIŠKOVÁ, moderátorka, podnikateľka, pedagogička, dobrovoľníčka. Prvá moderátorka Televíznych novín TV Markíza. Od roku 2007 pôsobí v spravodajstve TV JOJ. Okrem práce v televízii sa venuje mnohým charitatívnym a dobrovoľníckym aktivitám. Prevádzkuje vlastnú súkromnú škôlku.

KATARÍNA MARTINKOVÁ, moderátorka, redaktorka RTVS. Jej hlas poznajú poslucháči Rádia Slovensko z rôznych relácií, ale najmä z obľúbenej Nočnej pyramídy, v ktorej ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami.

Mgr. JUDITA GEMBICKÁ, dramaturgička, intendantka Trojky RTVS. Dlhoročná televízna dramaturgička a manažérka, pôsobila aj v komerčných televíziách. Stála za viacerými úspešnými televíznymi projektmi. V roku 2019 uviedla do života Trojku RTVS.

VEDA A VÝSKUM

doc. RNDr. TATIANA BETÁKOVÁ, DrSc., vedúca vedecká pracovníčka Biomedicínskeho centra SAV, členka jeho vedeckejrady, docentka na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK. Je zodpovedná riešiteľka a spoluriešiteľka projektov zameraných na vírus chrípky, imunitnú odpoveď a patogenitu vírusov. Dvakrát získala Cenu SAV za popularizáciu vedy a spoločenské aplikácie vedy.

prof. RNDr. HELENA BUJDÁKOVÁ, CSc., vedúca Katedry mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa štúdiu biofilmov patogénnych baktérií a kvasiniek. Je predsedníčkou Hlavného výboru Československej spoločnosti mikrobiologickej.

doc. PaedDr. VLADIMÍRA KURINCOVÁ ČAVOJOVÁ, PhD., zástupkyňa vedúceho Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Centrom jej záujmu je vedecké myslenie, nepodložené presvedčenia, kognitívne omyly a intuitívne usudzovanie. Ako vedecké myslenie a nepodložené presvedčenia o COVID-19 ovplyvňujú správanie ľudí, skúmala aj počas pandemického obdobia.

PODPORA MLADÝCH TALENTOV

ERIKA KAROVÁ, riaditeľka športového klubu ŠK BCF Dukla Banská Bystrica a Nadácie Eriky Karovej. Popri svojej práci v manažérskej pozícii podporuje mládežnícky šport, organizuje a podporuje rôzne podujatia pre deti a mládež a projekty ako 15-ročný projekt Žiacka chodecká liga, Hurá prázdniny, charitatívne projekty ako Ži a nechaj žiť, Nie si sám i Vianoce pre všetky deti.

Mgr. MIROSLAVA VALOVIČOVÁ, umelecká vedúca Novozámockého mládežníckeho a detského folklórneho súboru Matičiarik. Zároveň pôsobí ako dirigentka Vokálneho zboru ENTHEA. Venuje sa aj novozámockým ochotníckym divadelným súborom. Zastrešuje kultúrne podujatia, festivaly, letné tábory v rôznych záujmových oblastiach.

ŠPORT

EMMA ZAPLETALOVÁ, atlétka. V behu na 400 metrov cez prekážky sa minulý rok stala majsterkou Európy do 23 rokov a reprezentovala Slovensko na olympiáde v Tokiu, kde sa dostala do semifinále. Zaslúžene sa stala víťazkou ankety Atlét roka 2021.

TATIANA BLATTNEROVÁ, plavkyňa. Mladá nevidiaca športovkyňa reprezentovala Slovensko na letných paralympijských hrách v Tokiu, kde v súťaži na 100 m voľným spôsobom získala 9. miesto. Okrem plávania sa venuje aj aplikovanému stolnému tenisu (showdown).

LUCIA OKOLIČÁNYOVÁ, zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking. Národná trénerka svetovej akadémie nordic walking, ostatné roky vyhodnotená ako inštruktorka s najlepšou technikou na svete. Riaditeľka Akadémie moderného nordic walking pre Slovensko a autorka knihy Moderný nordic walking.

VZDELÁVANIE

RNDr. EVA NEBUSOVÁ, riaditeľka Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu, Svit. Veľkou mierou sa zaslúžila o zachovanie stredných škôl vo Svite a o ich transformáciu na strednú odbornú školu polytechnickú ako následníčku Baťovej školy práce. Jej snahou bolo aj to, aby súčasná škola získala čestný názov „SOŠ Jana Antonína Baťu“, a tým sa Baťovo meno znovu spojilo s mestom Svit.

Doc. Ing. IVETA VASKOVÁ, PhD., dekanka Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach, s odborným zameraním v oblasti zlievarenstva. Pod jej vedením ako jedinej ženy v tejto pozícii fakulta napreduje a rozvíja sa v rámci TU a vychováva absolventov pre povolania budúcnosti. Odbornosť, uplatniteľnosť, prepojenosť na prax a partnerský prístup k študentom patria medzi jej hlavné hodnoty.

ROMANA TRNKOVÁ, riaditeľka Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene. Vo svojej riadiacej a pedagogickej činnosti kladie dôraz na ľudskosť, vytváranie pozitívnej a priateľskej klímy, vďaka čomu sa v škole prirodzene podporuje rovnako rozvoj osobnosti žiaka, ako jeho profesijný rast.

Mgr. VIERA BABIŠOVÁ, riaditeľka Gymnázia Grösslingova 18, Bratislava. V škole s rozšírením vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov spoločne s kolektívom pedagógov vzdeláva talentovaných študentov, ktorí dlhodobo dosahujú mimoriadne výsledky vo vedomostných i športových súťažiach na národnej aj medzinárodnej úrovni.

ZDRAVOTNÍCTVO

PharmDr. ZUZANA BAŤOVÁ, PhD, riaditeľka a generálna tajomníčka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Úlohou ústavu, ktorý vedie, je podľa jasných pravidiel kontrolovať kvalitu, bezpečnosť a účinnosť liekov, ktoré prichádzajú na slovenský trh, spolupracuje s orgánmi Európskej únie. Má za sebou aj bohatú publikačnú a prednáškovú činnosť doma i v zahraničí. 

MUDr. EMÍLIA BUČKOVÁ, primárka Liečebne pre dlhodobo chorých, lekárka geriatrickej ambulancie v Brezne. Popri liečbe je jej snahou vytvoriť domáce prostredie pacientom, pre ktorých je LDCh v mnohých prípadoch posledným miestom pobytu v ich hraničnej životnej situácii. Prispela k dobrému menu tohto zariadenia v rámci Brezna i širšieho okolia. PhDr.

ALENA KELLNEROVÁ, MPH., sestra, riaditeľka Úseku ošetrovateľstva v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. Celý profesionálny život zasvätila pomoci pacientom na Klinike úrazovej chirurgie. S nasadením bojovala s pandémiou koronavírusu na reprofilizovanom covid pracovisku. V súčasnosti ako riaditeľka úseku ošetrovateľstva manažuje sestry a ďalšie kategórie zdravotníkov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice.

CHARITA a SOCIÁLNA PRÁCA

ANNA MALÍKOVÁ, sestra BERNADETTA, členka Kongregácie sestier Najsvätejšieho Spasiteľa. Po celý život sa venovala pomoci ľuďom s mentálnym postihnutím a sociálne znevýhodneným. Zaslúžila sa o vytvorenie komunitných centier na viacerých miestach Slovenska. Svoje charitatívne poslanie aktívne napĺňa aj v dôchodkovom veku v Trebišove.

SAŠA BROADHURST-PETROVICKÁ, spoluzakladateľka a štatutárka občianskeho združenia Detský čin roka. Projekt pod týmto názvom, ktorý sa realizuje v spolupráci so školami a motivuje deti ku konaniu dobrých skutkov, beží už 22. rok a zapojilo sa doňho viac ako 1 700 000 detí.

Mgr. JANKA DUDOŇOVÁ, riaditeľka Domova pri kríži – zariadenie pre seniorov v Bratislave. Počas jej pôsobenia došlo k prebudovaniu a modernizácií zariadenia. Ako manažérka kladie dôraz na kvalitu sociálnych služieb a vzdelávanie svojich zamestnancov. Je supervízorkou v sociálnych službách a kvalitárkou sociálnych služieb.

ZDROJ: Michal Bartek

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle

Nezabudni…

Neviem, či je tento článok určený viac pre vás alebo pre mňa. Netajím sa tým, že tento môj lifestylový blog využívam na to, aby som