Vedecky overené: 12 dôvodov, prečo piť kávu

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Vďaka vysokej hladine antioxidantov a prospešných látok je aj pomerne zdravým nápojom. Najrôznejšie svetové štúdie dokazujú, že ten, kto pije kávu, má omnoho nižšie riziko určitých druhov závažných ochorení. Prinášame vám 12 dôvodov, prečo piť kávu s ešte väčšou chuťou.

1. Budete bystrejší a plní energie

Vďaka obsiahnutému kofeínu zvyšuje káva hladinu energie. Kofeín je najčastejšie konzumovaná psychoaktívna látka na svete. Po vypití šálky kávy je kofeín absorbovaný do krvi a následne putuje do mozgu, kde zvyšuje množstvo niektorých neurotransmiterov, čo vedie k lepšiemu výkonu. Káva tak zlepšuje pamäť, náladu, zvyšuje bdelosť a dodáva energiu.

2. Pomáha spaľovať tuky

Kofeín sa nachádza takmer v každom komerčnom doplnku stravy na spaľovanie tukov – má to svoje opodstatnenie. Je to jedna z mála prírodných látok, ktorá preukázateľne pomáha pri spaľovaní tukov. Svetové štúdie ukazujú, že kofeín môže zrýchliť metabolizmus o 3–11 %. Majte však na pamäti, že ak pijete kávu dlhodobo a vo väčších dávkach, môžu jej účinky postupne strácať svoju intenzitu, pretože si na nich organizmus postupne zvyká.

3. Môže zlepšiť fyzický výkon

Kofeín zvyšuje hladinu adrenalínu (epinefrínu) v krvi, čo je hormón, ktorý telo pripravuje na telesnú námahu. Vďaka kofeínu môžete zlepšiť svoju fyzickú výkonnosť v priemere o 10-12 %. Ak netrpíte vysokým krvným tlakom, vyskúšajte si dať pred cestou do fitka šálku kávy a uvidíte, ako vás „nakopne“.

4. Obsahuje základné potrebné živiny

Kávové zrná sú bohatým zdrojom mikronutrientov. Jedna bežná šálka kávy obsahuje riboflavín (vitamín B2), kyselinu pantoténovú (vitamín B5), mangán, draslík, horčík a niacín (vitamín B3).

5. Môže znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu

Cukrovka 2. typu je zdravotným problémom, ktorý postihuje milióny ľudí po celom svete. Vyznačuje sa zvýšenou hladinou cukru v krvi spôsobenou inzulínovou rezistenciou alebo zníženou schopnosťou vylučovať inzulín. Štúdie dokazujú, že milovníci kávy majú o 23–50 % nižšie riziko vzniku tohoto ochorenia.

6. Môže vás chrániť pred Alzheimerovou chorobou a demenciou

Alzheimerova choroba je najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie a celosvetovo najčastejšia príčina demencie. Tento stav obvykle postihuje ľudí nad 65 rokov. Okrem pravidelného cvičenia a zdravého stravovania, môže aj pitie kávy prispieť ku zníženiu výskytu tohto ochorenia.

7. Môže znížiť riziko vzniku Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je druhou najčastejšou neurodegeneratívnou chorobou a je spôsobená úbytkom neurónov generujúcich dopamín v našom mozgu. Aj v týchto prípadoch bolo pitie kávy preukázané ako prospešné a znižujúce výskyt tejto choroby.

8. Môže ochrániť vašu pečeň

Pečeň je orgán, ktorý plní stovky dôležitých funkcií. Hospodári s energiou, tvorí žlč, zásobuje telo živinami a vitamínmi, a zároveň odstraňuje jedovaté látky. Veľmi závažným ochorením je cirhóza pečene. Ľudia, ktorí pijú približne 4 šálky kávy denne, majú až o 80 % nižšie riziko cirhózy pečene.

9. Dokáže bojovať s depresiou

Depresia je závažná duševná porucha, ktorá vás môže pekne potrápiť. Štúdia z roku 2011 dokazuje, že ženy, ktoré vypili približne 4 šálky kávy denne, mali o 20 % nižšie riziko depresie.

10. Môže znížiť riziko určitých typov rakoviny

Rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí na svete. Pravidelné pitie kávy môže chrániť pred rakovinou pečene (tretí najčastejší druh rakoviny, na ktorý sa umiera) a hrubého čreva (štvrtý najčastejší druh rakoviny, na ktorý sa umiera). Svetové štúdie dokazujú, že milovníci kávy majú až o 40 % nižšie riziko rakoviny pečene a až o 15 % nižšie riziko karcinómu hrubého čreva.

11. Môže vám pomôcť žiť dlhšie

Vďaka predchádzajúcim poznatkom je jasné, že pravidelní konzumenti kávy sa môžu aspoň z časti vyhnúť mnohým nepríjemným chorobám. Pitie kávy síce nezaručí nesmrteľnosť, ale možno vám môže predĺžiť život.

12. Najväčší zdroj antioxidantov zo stravy

Káva má pomerne vysoký obsah antioxidantov. Vďaka „západným“ stravovacím návykom je možné, že väčšie množstvo prijmete práve vďaka pitiu kávy, než z konzumácie ovocia a zeleniny dohromady. Čo z toho vyplýva? Káva môže byť v skutočnosti jedným z najzdravších nápojov na planéte.

ODBORNÉ OKIENKO

Čo na zaradenie kávy do pravidelného denného stravovacieho režimu hovorí výživová poradkyňa značky Slim Pasta, Monika Rychlovská Tělupilová? „Nakoľko káva prináša telu množstvo pozitívnych látok a vďaka kofeínu podporuje spaľovanie tukov, má tak v zdravom jedálničku rozhodne svoje pevné miesto.“

ZDROJ: Monika Mičúchová, KetoMix

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle