Nemám názor a nehanbím sa za to

Nemusím mať na všetko názor. Nemusím ku všetkému zaujímať postoj. A už vôbec nemusím každú svoju myšlienku zverejňovať na sociálnych sieťach. Niekde do archívu, napríklad na svoj blog, si však chcem uložiť kúsok pamäte, aby som si raz za čas pripomenula, že niektoré postupy sa mi nepáčia.

Som dlhodobý kritik sociálnych sietí. Hoci mám svoj profil na viacerých z nich. Vďaka spomienkam na FB vidím, ako som ich kedysi používala a dnes skôr desať príspevkov vymažem ako jeden pridám. Komentujem sporadicky, najmä ak vidím názorovú bublinu.

Dnes však opäť raz sledujem, ako silná dvojka médiá a sociálne siete v priebehu 72 hodín spustili hotové peklo, ktoré už nikdy nikto nedá do “stavu predtým”. So všetkou pompou a mediálnou pozornosťou NAKA vykonáva úkony a v putách odvádza osobu. Spravodajstvo fičí na plné obrátky, skoro každý má potrebu sa vyjadriť a len málo komentárov je v kategórii opatrné.

Krajina sudcov

Na sociálnych sieťach vidíme preteky v súdení a odsúdení ľudí a pritom si nechceme uvedomiť, že terčom týchto súdov sa kedykoľvek môžeme stať aj my a nám blízki ľudia. Chceme byť spoločensky obľúbení a tak hráme aktuálnu hru. Pritakávame tomu, kto na sociálnych sieťach a v médiách prezentuje svoj názor najsilnejšie a kto má sociálnu popularitu.

Vôbec nevnímame, že všetci majú právo na omyl. Vôbec nevnímame, že takýto mediálno-sociálny súd môže zničiť človeka, jeho podnikanie, profesný aj súkromný život. Že páchame nenapraviteľné škody. Že si ničíme krajinu, spoločnosť, priateľstvá, iných ľudí.

Šok šuk škandál

Š š š … š š š … nešepotám. Tri slová v podnadpise určujú veľkosť mediálnej pozornosti, následnej pozornosti verejnosti a teda priestor pre inzerentov. Veľmi jednoduché počty. Málokto si dnes cení pokoj, rozvahu a naozaj spravodajstvo v pravom slova zmysle.

Ak správa nespĺňa atribút jedného z týchto slov, potom ju pravdepodobne vôbec nezachytíme. Už sme tak naučení. Už sme si to raz zvolili. Už sme sa tak nastavili.

Ale môžeme sa rozhodnúť znova. Buď pre ššš alebo pre niečo iné. Nikdy nie je neskoro.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle