Strach, lenivosť a ješitnosť – tri brzdy úspechu

Len pred pár dňami mi Facebook pripomenul, ako som pred rokom či dva dávala post o tom, že existujú tri brzdy úspechu. Strach, lenivosť a ješitnosť. Dozvedela som sa o nich od Petra Sasína, ktorý vedie úspešnú NLP Akadémiu a píše skvelé knihy, nehovoriac o podcastoch. O troch brzdách úspechu sa dozviete viac na CD Objavte svoj talent.

Mala som tú česť s ním spolupracovať, keď vydával knihu Magická vlna a vtedy, aby som ho lepšie spoznala, ma vybavil knihami a audioknihami zo svojej tvorby, ktoré dnes opäť „objavujem“. Než sa ale dostanem ku krátkym recenziám,. využívam pripomenutie od Facebooku, aby som si takto s vami prešla aktuálnu neprehľadnú situáciu.

Dnes mám pocit, že všetky tri brzdy sa spoločne zatiahli a odbrzdiť bude náročnejšie ako som si myslela. Zjednoduším to – mám strach z toho, ako sa bude pandémia COVID-19 (resp. COVID a jeho mutácií) ďalej vyvíjať, som lenivá vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, ktorú som si vytvorila a ktorá mi na oko „stačí“ a som ješitná v tom, že skrátka nechcem robiť iné veci, ako som robila pred pandémiou a teda v nových veciach častokrát nenachádzam ani také uspokojenie, ako by som nachádzať mohla.

Ako odbrzdiť a čo mi to (možno) prinesie?

Pomaly povoľujem ručnú brzdu lenivosti. Všetko zo všetkým súvisí. Ak som pred časom písala o audioknihe Prečo spíme? a súvislostiach s obezitou a rôznymi inými ochoreniami, tak dnes, po takmer dvoch týždňoch praktického uvedomovania si, čo mi nedostatočný spánok zo života bral, si uvedomujem, ako je vedomý oddych dôležitý, a že ak máme možnosť, tak si ho treba dávkovať.

Moja lenivosť čokoľvek robiť (hoci mnohí moji známi by povedali, že lenivá rozhodne nie som) sa znásobuje nedostatkom kvalitného spánku a nedostatkom vedomého oddychu. Naozaj vo mne existuje vysoká miera zodpovednosti za vykonanie úlohy, ale na druhej strane, ak jednoducho nemám dobité baterky, neviem ju vykonať. Ak nemám vykonanú prácu, neviem dobiť baterky … a takto nejako stále dookola, len horšie a horšie.

A potom prídu dni, kedy jednoducho od rána viem, že toto je ten deň, kedy nedokážem byť vedome produktívna v pracovných činnostiach. Keďže vyžadujú sústredenie mysle, sledovanie monitora, písanie … Sú to tie dni, kedy neviete vyliezť z gauča a ak by to bolo možné, dali by ste posledné euro za niekoho, kto vás bude obskakovať. Takýto deň som mala aj tento týždeň a keďže sa už nejaký ten rok poznám, snáď po prvýkrát v živote som si povedala: „OK, toto nie je top deň. Dávam si dovolenku. Budem robiť maximálne jednoduché manuálne práce, ktoré nevyžadujú veľa sústredenia. A hlavne si tento deň oddychu nebudem vyčítať.“

Prečo jednoduché manuálne práce? Lebo pustiť práčku a sušičku v takýto deň je veľmi jednoduché a zároveň pomerne rýchlo vidíte veľký efekt, čo má na psychiku naozaj dobrý vplyv. Neoplatí sa púšťať do vecí, ktoré si vyžadujú veľa sústredenia alebo ich efekt si všimnete až niekedy oveľa neskôr. Psychika to veľmi ocení.

A už len kniha, film, hudba … čokoľvek čo vám spríjemní deň.

Odbrzdila som lenivosť, prijala potrebu oddychu

Dobre, možno teda nie som lenivá, ale poznám signály, kedy telo si oddych jednoducho pýta. Aký mal teda takýto deň efekt na mňa?

Na druhý deň som vstala plná energie, hlava išla „ako delo“ a aj emailové správy sa pomerne rýchlo presúvali z nevybavených do vybavených. Veľmi optimistická predstava.

Ja osobne som si možno dlhodobo zamieňala lenivosť s potrebou oddychu. Myslela som si, že som „superžena“, ktorá zvládne absolútne každú výzvu a vždy bude všetko tip-top. Nebude. A ak chcem okolo seba šíriť dobrú náladu, musím sa prijať aj s tým, že moje baterky sa dobíjajú 8 hodinovým spánkom a po vyčerpávajúcich dňoch aj jedným extra dňom oddychu.

K témam strach a ješitnosť sa určite ešte vrátim. Zatiaľ opäť pripomínam, že by ste si mali dopriať každý deň osemhodinový spánok. Zistíte, že je to bezplatný liek bez vedľajších nežiadúcich účinkov, ktorý si môže naordinovať vy sami.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle