Obávate sa vianočných hádok? Majster komunikácie vám poradí ako im predchádzať

Vianočné sviatky, čas pokoja a radosti, ktorý sa však občas premení na obdobie nedorozumení a rodinných hádok. Očakávania, ktoré nie sú vypovedané či rozdielne predstavy o tom, ako by mali Vianoce vyzerať, môžu spôsobiť, že sa pokojné sviatky zmenia na maratón hádok a nepríjemností. Existuje nejaký spôsob ako sa tomuto vyhnúť?

„Dve kľúčové veci, ktoré súvisia s hádkami v rodine počas vianočných sviatkov, sú nenaplnené očakávania a neodkomunikované očakávania,“ hovorí motivačný kouč a odborník na medziľudskú komunikáciu Andy Winson. Každý z nás má svoju predstavu o ideálnych Vianociach. Tá často vzniká na základe detstva alebo ideálnych scenárov z filmov a kníh. Ak sa niečo nepodarí podľa našich predstáv, môže nás to vyhodiť z rovnováhy a spustiť reťazovú reakciu nedorozumení a konfliktov.

Komunikujte o svojich predstavách

„Množstvo žien si už začína pripravovať veci na Vianoce týždne vopred. Pečú, upratujú a pomaly všetko chystajú. Muži sa s tým až tak neponáhľajú a na idylke či dekoráciách im tak veľmi nezáleží. Ak má žena nejakú predstavu o príprave a priebehu Vianoc, vrátane pomoci od partnera, o ktorej sa však neporozprávajú, potom jeho menšia alebo žiadna aktivita je z pohľadu ženy dôvodom na konflikt. Neraz padajú obvinenia a nálepky, aký je zlý a žena ho ešte zahrnie ďalšími výčitkami, ktoré siahajú do bližšej či vzdialenejšej minulosti. Príprava na Vianoce na základe spoločnej dohody je ideálne spoločná, teda obaja sa na nej podieľajú alebo ten, kto má nejakú predstavu, na ktorej mu záleží, nájde vlastný alebo iný spôsob ako to zrealizovať. Základom je, aby obaja poznali svoje vzájomné predstavy o sviatkoch a komunikovali spolu. Buď nech to robia spoločne alebo žena nech nepípne na tom, aby jej pomohol. O tom spolu treba hovoriť, akú mám potrebu, čo cítim, kedy sa cítim šťastný, čo mi vtedy funguje,“ radí Andy Winson. Komunikácia očakávaní a potrieb je kľúčová pre to, aby sa Vianoce stali skutočne časom pokoja a radosti. Dopĺňa, že ak niečo chceme a pre partnera to nie je až tak dôležité, tak nevyčítame a neobviňujeme partnera, že pre neho to až tak dôležité nie je: „Štartérom hádok môže byť aj veta typu – ja som to tu všetko pripravila a ty si nič neurobil. A ešte ho začne obviňovať. To je nahrávka na smeč, kedy on môže odpovedať, že on zabezpečil financie a ona si “len piekla”, zatiaľ to on tvrdo makal.“ Takýto rozhovor má len veľmi malú šancu, že sa dôjde k nejakému pokojnému a zmierlivému záveru.

Zvyčajne je to práve žena, ktorá má pomerne jasnú predstavu o tom, ako chce, aby sviatky vyzerali. Ak si chce uľahčiť komunikáciu s manželom, partnerom či deťmi, je vhodné, aby túto diskusiu otvorila a aj mala pripravené a spísané veci, ktoré sú pre ňu dôležité. Týka sa to nielen samotného priebehu sviatkov, ale aj zapojenia rodiny do prípravných prác. Andy Winson už takmer 30 rokov školí ľudí v oblasti komunikácie. Snaží sa pomôcť ľuďom pochopiť, prečo niekedy aj napriek jasnej komunikácii máme pocit, že nám druhí nerozumejú. „Máme, aj keď hovoríme rovnakým materinským jazykom, rozdielne komunikačné vlny alebo komunikačné frekvencie, v ktorých komunikujeme a potom si nerozumieme,“ vysvetľuje. Na svojich tréningoch učí, ako predchádzať a zvládať konfliktné situácie, aby nedochádzalo k hádkam a nedorozumeniam. Majster komunikácie v tomto smere vie, aké slová použiť, aby partner presne pochopil, čo sa mu snažíme povedať. Vždy je totiž zodpovednosť za správne porozumenie na tej osobe, ktorá komunikuje svoje predstavy, aby jej partner porozumel. Pri výtke „Veď som ti to hovorila,“ je to častokrát úplne zbytočné, ak nám partner nerozumie, čo sa mu snažíme povedať.

Čo keď už je hádka v plnom prúde?

Ak napriek všetkému vznikne hádka počas sviatkov, Andy Winson odporúča pomyselné hryznutie si do jazyka a použiť slová: „Prepáč.“ alebo „Ospravedlňujem sa ti.“ či „Je mi to ľúto, že vznikla táto situácia.“ A to aj vtedy, ak máme dojem, že za hádku môže práve ten druhý. „Keď sú vianočné sviatky, tak idem do pokory, zatlačím svoje ego a poviem prvý Prepáč. V hádke sú vždy obidvaja. Aj ja som bol súčasťou hádky a ja mám na nej nejaký podiel,” vysvetľuje. „Nejde ani tak o to, či máme napečené koláče alebo vianočného kapra. Ide o to, že treba myslieť na to, čo je význam Vianoc. A to je byť spolu, zažívať radosť, zažívať pokoj, zažívať harmóniu, úctu jedného druhému, prejaviť si lásku, vďačnosť. To je oveľa dôležitejšie ako to, či máme pekne vyzdobený stromček alebo spravený výstavný stôl alebo všetko na tom vianočnom stole. Nejde o tie hmotné veci, ale ide o tie veci, ktoré dokážu rozžiariť to naše vnútro. To je práve láskavosť, pozornosť, vďačnosť, vnímavosť, možno pohladenie, možno pekné slovo, to, čo sa dotýka nášho srdca, nielen to, čo sa dotýka našich očí,” zdôrazňuje Andy Winson.

ZDROJ: Andrea Čurná, www.andywinson.sk

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle