Všetko berte ako hru. A naučte to aj rodinu

 Všetko berte ako hru. A naučte to aj rodinu

Ilustračný obrázok – upratovanie © pascalhelmer, pixabay.com

Dlhšie som sa nedostala k tomu niečo napísať sem na stránku. Povinnosti, ktoré pristáli na pracovnom poli, výmena dlažby vo firmených priestoroch a s tým súvisiace veci ako maľovanie a upratovanie boli natoľko vyčerpávajúce, že sa jednoducho nedalo. A potom som objavila knihu Atómové návyky.

Fandím audioknihám, pretože sa dajú počúvať v aute, či už pri jazde alebo pri čakaní na spolucestujúceho. Kniha je na prvý pohľad dlhá na počúvanie, ale stojí to za to. Istý čas som sa pokúšala si svoje obľúbené audioknihy kúpiť aj v papierovej podobe, ale to je strata času. Teraz ma viac mrzí, že kniha, ktorú chcem počúvať nie je v audio verzii. Skrátka som žena, nikdy to nie je ideálne. Ale späť k téme.

Prečo nás nebaví upratovanie?

Pretože je to povinnosť a nie zábava. Jednoduché. Atómové návyky hovoria okrem iného o tom, že vás musí činnosť baviť. Uvedomila som si, že všetci sme svojím spôsobom hraví a keď sa pri tom budeme baviť, tak nám všetko pôjde akosi ľahšie od ruky. V knihe nájdete viacero typov, ako sa zbaviť zlých návykov a získať nové, kvalitatívne lepšie. Detaily prezrádzať nebudem. To nechám na autora a na vás objavovanie skvelých tipov.

Začala som sa teda doma „hrať“. Keď dokončím nejakú činnosť alebo odchádzam z miestnosti, tak upracem alebo odložím dve veci. Nie jednu, nie tri, nie desať. Dve veci. Všimla som si, že ľahšie dokončujem úlohy, častejšie a efektívnejšie pristupujem k upratovaniu.

A baví ma to.

Podobný princíp sa dá nastaviť aj s členmi rodiny. Základom je, aby hlavní predstavitelia, rodičia, boli v tomto súdržní a deťom ukazovali, že toto je činnosť, ktorou sa bavia a je im prirodzená. Deti totiž budú opakovať vzorce správania sa, ktoré poznajú z domáceho prostredia alebo od kamarátov. Keď deti naučíte hravosti v ich povinnostiach, máte takmer vyhraté.

BONUS – e-mailové správy

Dovolím si zvaiesť nový terminus technicus – administratíva hrou.

V zmysle vyššie uvedeného som sa objektívne pozrela na to, prečo sa mi kopia e-mailové správy v mailboxe a častokrát ich odkladám len preto, že ich je tam už tak strašne veľa, že vlastne nevidím akýkoľvek postup a koniec začarovaného kruhu.

Nastavila som si zobrazenie mailboxu tak, aby som nevidela neustále počet správ v inboxe a hrám sa tak, že vždy keď si sadnem k počítaču, tak vybavím 5 e-mailových správ. Vybavením sa rozumie, že „odídu z inboxu“. To môžem vyriešiť vymazaním (spam, nepodstatné e-maily), zaradením do príslušného priečinka (ak som vec vybavila telefonicky alebo nevyžaduje ďalšiu moju interakciu a poznám obsah správy – je prečítaná), prípadne spracovaním – teda vykonám príslušnú činnosť, ktorá sa k tejto správe viaže.

Tento systém administratívy hrou sa mi veľmi rýchlo osvedčil a z cca 140 e-mailových správ som sa dostala pod 100 v priebehu 6 hodín. Jednoducho ma bavilo si sadnúť za počítač a vybaviť 5 e-mailov. Súťažím sama zo sebou.

Čokoľvek, čo chcete alebo potrebujete spraviť, vnímajte ako hru a zábavu. Pokúste sa tam nájsť túto stránku a zrazu vám všetko pôjde ľahšie.

Držím vám palce!