Nízkosacharidové stravovanie nie je komplikované

Keto diéta sa stala v priebehu rokov populárnou nielen kvôli svojim nespochybniteľným účinkom na chudnutie, ale taktiež pre ďalšie zdravotné benefity, ktoré môže ľudskému organizmu prinášať. Navyše, nejde o žiadnu hladovku. Pri keto diéte si môžete dopriať viaceré chutné a všeobecne obľúbené potraviny, z ktorých sa dajú vyčarovať zaujímavé recepty. Ide o spôsob stravovania, ktorý je funkčný, ale avšak na začiatku trošku možno mätúci. Začiatočníci často tápu, čo môžu a nemôžu. Princípom keto diéty je predovšetkým obmedzenie sacharidov, vďaka čomu telo prechádza do ketózy. Na základe tohto procesu organizmus začína spaľovať tuk ako hlavný zdroj palica namiesto cukru. Nie je to však iba chudnutie, k čomu nám zníženie prísunu sacharidov pomôže. Existujú aj ďalšie pozitíva pre naše metabolické zdravie. Zmena sa prejaví napríklad v znížení hladiny cukru v krvi, úprave krvného tlaku či zvýšení hladiny dobrého HDL cholesterolu. Nízkosacharidové stravovanie nie je komplikované. Postačuje, keď sa zameriate na konzumáciu kvalitných nízkosacharidových potravín. Zlepšíte svoj zdravotný stav a úspešne zredukujete svoju váhu. Dôležité je navyknúť si na „nové“ potraviny a snahu neprerušovať.

Počiatočné – nevládzem, nechce sa mi

Únava, nízka hladina energie, bolesti hlavy či bolesť hlavy patria k častým problémom pri keto diéte, na ktoré sa začiatočníci sťažujú. Dôležité však je vydržať! Všetky uvedené stavy sú normálne a netrvajú večne. Dôležité je dostatočne spať, dodržiavať pitný režim a podľa potreby viac odpočívať. Kým si telo začne zvykať na spaľovanie tukov namiesto sacharidov, vás tieto prejavy môžu značne potrápiť. Telo tak dáva najavo svoju nespokojnosť, čo sa vám nemusí na začiatku páčiť. Ak chcete uspieť, musíte sledovať príjem sacharidov – aspoň dovtedy, kým ich množstvo neodhadnete podľa oka. To však počas prvých dní, samozrejme, nejde. Sledovanie a váženie porcií a potravín môže byť otravné, časovo náročné a demotivujúce. Preto je dôležité si vybrať tie správne potraviny a ich zloženie nechať na odborníkov. Odborníci z KetoMixu vytvorili v spolupráci s výživovými poradcami proteínové jedlá, vďaka ktorým schudnete jednoducho, rýchlo a hlavne bez hladovania. Jedlá vám budú vám chutiť, zasýtia vás a vášmu telu dodajú potrebné minerálne látky, vitamíny aj vlákninu. 

Kedy to môžete pokojne preháňať?

Pri chudnutí to preháňajte so zelenými šalátmi, s rajčinami, uhorkami či s brokolicou. Pri banánoch a zrelom hrozne sa kroťte. Zeleninu by ste mali mať na tanieri každý deň bez ohľadu na to, či chudnete alebo nie. Je zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálnych a stopových prvkov i malého množstva sacharidov, no nie je primárnym zdrojom bielkovín. Celková potreba bielkovín pre organizmus je 0,8 až 1,2 gramu na kilogram telesnej hmotnosti, podľa obsahu svalov. Ak teda nechcete o svaly prísť, musíte telu poskytnúť aj kvalitné bielkoviny. Zloženie stravy musí byť vyvážené, má obsahovať všetky potrebné zložky. 

Soľ nad zlato?

Pravdepodobne ste už počuli, že príliš veľa soli (sodíka) spôsobuje vysoký krvný tlak a zadržiavanie vody. To môže byť pravda, avšak pri diétach s vyšším obsahom sacharidov. Pri keto strave sodíková rovnováha funguje trošku inak. Keď do svojho tela prijmete sacharidy, vaše trávenie ich premení na cukor. Zjednodušene povedané, sacharidy putujú do krvného obehu, zvyšujú hladinu cukru v krvi a podieľajú sa na produkcii inzulínu. Sodík sa zároveň ukladá do obličiek, aby sacharidy a cukor mohli byť spracované. Pri keto diéte zostáva hladina cukru v krvi stabilná a nízka, pretože nejete sacharidy. V dôsledku toho uvoľňujete veľmi málo inzulínu. Akonáhle telo neuvoľňuje inzulín, vaše obličky sodík vylučujú namiesto toho, aby ho zadržiavali. To znamená, že pri nízkosacharidovej diéte sa nemusíte báť si obľúbené jedlo osoliť. 

Nie je to veda

Chudnutie pomocou keto diéty skutočne nemusí predstavovať žiadnu hladovku ani odopieranie si chutných jedál a potravín. Práve naopak, existuje mnoho potravín a receptov vhodných na keto diétu, vďaka ktorým neprekročíte váš povolený denný limit sacharidov a zároveň si zabezpečíte potrebný príjem bielkovín a iných výživných látok.

ZDROJ: Monika Mičúchová

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle