Naozaj dokážeme myšlienkami tvoriť realitu? Vyzerá to tak, že áno

To som dala veľmi odvážne tvrdenie hneď na začiatok tohto článku, no čím ďalej tým viac verím, že to tak skutočne je. V posledných dňoch pracujem s dvoma vecami – Deep Focus Plannerom od Petra Sasína a knihou Jak si dělat chytré poznámky (Sönke Ahrens, Jan Melvil Publishing). A myslím si, že je vhodné poznamenať, že motivačná literatúra a literatúra o zvyšovaní produktivity je moja mierna závislosť.

Potreba efektívnejšie riadiť moju činnosť sa začala objavovať koncom roka 2016, kedy som sa odvážila opustiť priestor tzv. jedného zamestnávateľa a otvorila som svoje znalosti a postupy režimu projektových klientov a viacerých klientov súčasne. Venujem sa poskytovaniu služieb v oblasti PR, takže mojím denno-denným chlebíčkom je viacero aktivít – administratívnych, kreatívnych a hlavne veľa kontaktných (telefonáty, stretnutia). Už dlhšie sa snažím pracovné veci riešiť cez e-mail, telefón či SMS, no niekedy sa pritrafí aj potreba alebo požiadavka cez sociálne siete, tam mi trochu začína zlyhávať moje plánovanie a správa činností, ale aj tam sa raz prepracujem.

Podstatou tohto môjho rýchleho postu je dnes relatívne potvrdenie teórie, že myšlienkami môžeme kreaovať realitu. Buďme v tomto smere najskôr trochu realisti – ak raz meriam 164 cm (a už je to nejaký ten piatok), tak je celkom nereálne, aby som myšlienkami donútila svoje telo podrásť na modelkovských 175 cm. Takže – myšlienky v rovine reálnych cieľov.

Reálne ciele sú veci, ktoré možno za určitých okolností dosiahnuť. Je celkom reálne, že v nejakom momente môžem vlastniť naozaj luxusnú jachtu, plaviť sa s ňou po Karibiku minimálne mesiac každý rok. Nereálne by bolo, keby som túto myšlienku pretavila do vizuálu hneď a očakávala, že sa mi splní ešte tento rok … ako skúsiť to môžem, ale na tento rok som si nastavila iné priority.

Myslím si, že je dôležité týmto svojím cieľom venovať dostatok pozornosti. Nestačí si len tak povzdychnúť: „Ja by som chcela jachtu a plaviť sa ňou po Karibiku.“ A už vôbec nie, ak takýto povzdych dáte raz za mesiac či kvartál. Pozornosť je energia, ktorú do myšlienky vkladáte. A tu sa vám neskutočne hodí práve Deep Focus Planner. Vaša vízia, vaše ciele … všetko máte pekne poznačené a každé ráno sa týmto cieľom venujete, uvažujete nad nimi a možno ich tak ako aj ja postupne rozširujere, lebo už ich naozaj vidíte v predstavách, získavajú reálne kontúry.

Len pre ilustráciu – moje dva ciele, stanovené na tento rok (presnejšie na prvý a druhý kvartál) sa v priebehu cca 10 dní začínajú zhmotňovať a stávať sa realitou. Už si môžem dovoliť byť odvážnejšia. Okrem toho, že nad tými cieľmi ráno uvažujem, ovplyvňujú aj moje rozhodovanie v činnostiach, ktoré chcem v daný moment / deň urobiť. S jasnou víziou cieľa sa totiž rozhodujeme úplne inak, ako keď na cieľ nemyslíme. Každý malý krok sa totiž počíta a násobí, tak dostávame k cieľu bližšie.

… a k tomu mi najnovšie pomáha aj kniha Jak si dělat chytré poznámky, ktorú som si našla pod vianočným stromčekom. O tej ale niekedy nabudúce.

Prajem vám krásny deň a nech sa vaše vízie a myšlienky zmenia na skutočnosť.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle