7 jedál a nápojov, ktoré vám pomôžu pri dehydratácii

Pocit smädu už každý z nás pravdepodobne zažil. Ide o prvý signál dehydratácie, kedy telo hlási nedostatok tekutín. Následkom toho môže dochádzať k bolestiam hlavy, únave či svalovým kŕčom. Pocit smädu sa navyše postupne znižuje vekom. Je preto potrebné, predovšetkým u starších ľudí, neustále myslieť na dostatočný príjem tekutín. Samozrejme nemusí ísť len o čistú vodu. Ktoré nápoje a jedlá vám pomôžu dostatočne hydratovať organizmus?

Zázračná kokosová voda

Kokosová voda je osviežujúcim nápojom, ktorý vám dodá viac než len potrebnú vodu. Vďaka svojmu zloženiu je bohatým zdrojom draslíka a minerálnych látok, a zároveň pomáha pri detoxikácii organizmu. Okrem toho si ju obľúbite aj pre jej nízky obsah tuku a sacharidov. Zároveň znižuje krvný tlak a pomáha predchádzať tvorbe obličkových kameňov.  Ak držíte diétu, je rozhodne ideálnou voľbou pre spestrenie pitného režimu.

Lahodné vývary a polievky

Áno, aj tie sa počítajú do vášho pitného režimu. Vývary z kostí sú navyše zdrojom kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravé kĺby a pridaná zelenina je zdrojom ďalších potrebných živín a vitamínov. Ak máte problém s dodržiavaním pitného režimu, číre polievky vám v tom ľahko pomôžu.

Tip: polievkou si zvýšite príjem tekutín. Ak však do nej pridáte nízkokalorické konjakové rezance Slim Pasta, dostanete do tela rozpustnú vlákninu glukomanan, ktorá vás dostatočne zasýti a váš kalorický príjem bude minimálny.   

Červená dyňa (melón)

Ovocie a zelenina sú všeobecne skvelou voľbou na udržanie hydratácie organizmu. Dyňa obsahuje približne 92 % vody, okrem toho aj vitamíny A, C, B6 či draslík. Jej výhodou je zároveň fakt, že zasýti a obsahuje málo kalórií (cca 150 kcal na 500 g dyne).

Tip: konzumácia studenej dyne pomáha predovšetkým pri dehydratácii spôsobenej teplom, ale aj k rýchlemu ochladeniu organizmu.

Gazpacho

Obľúbená, pôvodom španielska, polievka sa podáva predovšetkým počas letných mesiacov. Nevarí sa a konzumuje sa studená. Jej základom je surová zelenina, predovšetkým paradajky a uhorky. Paradajky obsahujú až 94 % vody, takže sú osviežujúcou potravinou počas horúcich letných dní. Navyše vás aj hydratujú.

Smoothies

Základom smoothies býva väčšinou mlieko, džús alebo nesladený ľadový čaj v kombinácii s rozmixovanou zeleninou či ovocím. Obľúbený  nápoj sa tak vďaka pridaným ingredienciám, ako sú vločky, jogurt alebo nízkokalorické konjakové prílohy, razom stane aj výdatnou desiatou plnou vitamínov. Organizmus hydratuje a zasýti zároveň.

Tip: inšpirujte sa receptami na lahodné smoothies s kojakovými prílohami, vďaka ktorým budete veľmi ľahko zasýtení a kalórie udržíte na uzde.

Mlieko

Aj mlieko obsahuje zhruba 86 % vody. Okrem toho dodá telu potrebné bielkoviny, sacharidy, tuk, ale napríklad aj vápnik a horčík. Mlieko je vhodnou možnosťou, ako hydratovať organizmus, ak cítite nevoľnosť či nechuť k jedlu. Pri prehriatí organizmu je ideálne ho piť studené.

Tzatziki

Vedeli ste, že tento obľúbený grécky dip je zároveň príjemnou a chutnou voľbou pre hydratáciu organizmu? Jeho základom sú jogurt s uhorkou, čo sú potraviny bohaté na vodu. Tzatziki dip je častou prílohou k mäsu, avšak konzumovať sa dá aj samostatne, napríklad len s nakrájanou zeleninou.

ZDROJ: Monika Mičúchová

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
LifeStyle

Nezabudni…

Neviem, či je tento článok určený viac pre vás alebo pre mňa. Netajím sa tým, že tento môj lifestylový blog využívam na to, aby som